Rok 2017 sa zapíše do dejín slovenskej kinematografie ako rok rekordov. Domáca produkcia už od začiatku roka prepisovala rebríčky návštevnosti kín a dosahovala aj rekordné tržby. V top 10 sa umiestnili až štyri slovenské filmy, dva dokonca na prvých dvoch priečkach, čo sa v histórii samostatného Slovenska ešte nestalo.
Najviac divákov prišlo do kín na evitovku Všetko alebo nič (340 503 divákov), tesne ju nasleduje Čiara (328 401 divákov). Snímka zo slovensko-ukrajinského pohraničia dokonca zarobila najviac zo všetkých slovenských filmov v histórii a aj zo všetkých filmov uvedených tento rok v kinách. S tržbami 1,747 milióna eur prekonala aj Všetko alebo nič, ktoré si pripísalo „len“ 1,735 milióna eur.
Trojkou  v rebríčku je americký animovaný film Ja, zloduch 3, ktorý si pozrelo 291 tisíc divákov a štvrtá priečka patrí opäť slovenskej snímke Únos s návštevnosťou takmer 279 tisíc divákov.  Päticu najúspešnejších filmov uzatvára so 194 tisíc divákmi animovaná komédia Baby šéf.
TOP 10 najúspešnejších filmov v slovenských kinách za rok 2017:

Do top 10 sa nedostali dve silné premiéry posledných dvoch mesiacov roka – novembrový Thor: Ragnarok (115 147 divákov) a decembrový Star Wars: Poslední Jediovia (114 670 divákov).
Úspech, aký dosiahli slovenské snímky minulý rok, domáca tvorba ešte nikdy nezažila. Rekordy padali už od začiatku roka. V januári vypredalo kiná Všetko alebo nič a o necelé dva mesiace Únos. Až štyri filmy – Všetko alebo nič, Čiara, Únos a Cuky Luky Film – sa dokonca zapísali do historického rebríčka top 10 slovenských filmov (od roku 1993) a pokorili hranicu 100-tisíc divákov, čo sa podarilo naposledy dokumentu 38 v roku 2014. Čiara prekonala 100-tisícovú hranicu už po prvom týždni premietania.
Ďalší historický rekord môžeme pokojne označiť za zázrak. V stredu 9. augusta prišiel do kina na slovenský film miliónty divák. ​Na porovnanie, v roku 2016 si v kinách pozrelo snímky slovenskej produkcie (vrátane koprodukcií) 307 tisíc divákov. Na celkovej návštevnosti kín sa podieľali len niekoľkými percentami. Najnavštevovanejším bol Červený kapitán, ktorého si pozrelo 87-tisíc divákov.

​Okrem návštevnosti pokorili slovenské filmy aj doterajší rekord v tržbách – ​Čiara a Všetko alebo nič zarobili najviac zo všetkých slovenských filmov v histórii Slovenskej republiky. S tržbami vo výške 1,747 milióna eur (Čiara) a 1,735 milióna eur (Všetko alebo nič) nahradili v rebríčku doterajšieho lídra – Bathory z roku 2008 kraľujúcu rebríčku deväť rokov s tržbami 1,615 milióna eur. Jakubiskovu snímku si však pozrelo až 432 300 divákov, v tej dobe ale boli nižšie ceny lístkov do kina. Zo všetkých filmov premietaných v kinách od roku 1993 zarobili viac len Avatar (2009; 2,19 mil. eur) a Mimoni (2015; 1,88 mil. eur).
TOP 5 naúspešnejších slovenských filmov za rok 2017:
Slovenské snímky bodovali v uplynulom roku aj na zahraničných filmových festivaloch. Čiara si hneď po premiére odniesla z MFF Karlove Vary ocenenie za najlepšiu réžiu, na medzinárodnom festivale v Chicagu získal hlavnú cenu architekt Václav Novák a na francúzskom festivale v Arras bola ocenená dvoma cenami vrátane hlavnej ceny Grand Prix. Čiara bojovala aj ako slovenský nominant na Oscara, o ocenenie sa uchádzala spolu s 92 filmami z celého sveta. Hoci sa hovorilo, že má najväčšiu šancu zo všetkých filmov, ktoré doposiaľ Slovensko na Oscara nominovalo, do finálneho výberu sa napokon nedostala.
Z ďalších minuloročných noviniek zabodovala aj Nina – na medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave získala Cenu medzinárodnej filmovej kritiky FIPRESCI, Baba z ľadu si z festivalu v New Yorku odniesla cenu za najlepší scenár a Piata loď sa stala prvým slovenským filmom oceneným Krištáľovým medveďom na MFF Berlinale. Naposledy si ocenenie z festivalu, ktorý sa radí k najlepším na svete, odniesol Strieborného medveďa film Ja milujem, ty miluješ. Dušan Hanák získal ocenenie za réžiu v roku 1989.
Kinohity zaujali aj televíznych divákov. Televízna Markíza uviedla v nedeľu 19. novembra 2017 komédiu Cuky Luky Film, ktorú si pozrelo 448-tisíc divákov a televíznu premiéru Všetko alebo nič odvysielala o týždeň neskôr, v nedeľu 26. novembra. Evitovka prilákala k obrazovkám 556-tisíc divákov a stala sa v čase vysielania najsledovanejším tohtoročným programom televízie a druhým divácky najúspešnejším filmom od začiatku roka v rámci ponuky všetkých slovenských staníc. Televíznu premiéru mala aj snímka Únos, ktorú Jednotka uviedla v nedeľu 1. októbra.

source