Tento rok sa zapíše do dejín slovenskej kinematografie ako rok rekordov. Domáca produkcia už od začiatku roka prepisovala rebríčky návštevnosti kín a dosahovala aj rekordné tržby. Celkovo je prvý polrok najúspešnejším v histórii slovenskej kinematografie. 
V stredu 9. augusta však dosiahol slovenský film historický rekord, ktorý môžeme pokojne označiť za zázrak. Do kina na slovenský film totiž prišiel miliónty divák.
Na porovnanie, uplynulý rok prišlo do kín na snímky slovenskej produkcie (vrátane koprodukcií) 307 tisíc divákov. A hoci to bol nárast voči predchádzajúcim rokom, slovenské filmy sa podieľali len niekoľkými percentami na celkovej návštevnosti kín.

Jeden milión divákov na slovenských filmoch je číslo, aké bolo v doterajšej histórii nepredstaviteľné. A to je len začiatok augusta a do konca roka zostáva takmer päť mesiacov. Na rekordnej návštevnosti sa podpísali najmä štyri snímky – Všetko alebo nič, Únos, Cuky Luky Film a Čiara.
Hoci už polročné štatistiky vykazovali mimoriadny  úspech filmov slovenskej produkcie, uvedením snímky Čiara padli všetky historické rekordy. Samotná Čiara už po prvom týždni uvedenia prekročila hranicu 100 tisíc divákov.
TOP 5 najúspešnejších slovenských filmov tohto roka (k 10. 8. 2017):

Úspechy slovenských filmov prepísali aj historický rebríček najnavštevovanejších domácich filmov. Všetko alebo nič, Únos, Cuky Luky Film a Čiara sa dokonca zapísali aj do rebríčka TOP 10 najúspešnejších filmov v ére samostatného Slovenska. Čiara sa ešte premieta v kinách, v rebríčku sa tak určite posunie na vyššiu pozíciu.
Od 10. augusta patria do prvej desiatky slovenských filmov, na ktoré prišlo v ére samostatného Slovenska najviac divákov, tieto snímky:

​Tento rok však padol aj ďalší rekord. ​Úspešná evitovka Všetko alebo nič zarobila najviac zo všetkých slovenských filmov v histórii Slovenskej republiky (od roku 1993). S tržbami vo výške 1,73 milióna eur nahradila v rebríčku doterajšieho lídra – Jakubiskov film Bathory z roku 2008, ktorý rebríčku kraľoval deväť rokov s tržbami 1,6 milióna eur. Zo všetkých filmov premietaných od roku 1993 v slovenských kinách zarobili viac len Avatar (2009; 2,19 mil. eur) a Mimoni (2015; 1,88 mil. eur).
Milión návštevníkov, štyri filmy v historickom rebríčku desiatich najúspešnejších filmov a rekord v tržbách – slovenský film si takýto úspech po rokoch, keď sa nenakrúcalo takmer nič a po filmoch, ktoré nedokázali divákov pritiahnuť do kín, určite zaslúži.
Téme sa podrobne venujeme v augustovom vydaní magazínu Stratégie.

source