štvrtok, 23 marca, 2023
ÚvodAktuálne správyKancelár Scholz a japonský premiér Kišida rokujú o obranných vzťahoch, epicentrom je...

Kancelár Scholz a japonský premiér Kišida rokujú o obranných vzťahoch, epicentrom je aj ekonomická bezpečnosť

Nemecký kancelár Olaf Scholz a japonský premiér Fumio Kišida v sobotu absolvovali prvé kolo medzivládnych konzultácií v Tokiu, keďže sa snažia posilniť ekonomické a obranné vzťahy.

Prehĺbenie spolupráce v hospodárstve

So Scholzom pricestovalo šesť ministrov jeho vlády, aby rokovali s japonskými partnermi o prehĺbení spolupráce v hospodárstve a v oblasti bezpečnosti v indo-pacifickom regióne a tiež o globálnych otázkach vrátane toho, že Čína presadzuje svoje teritoriálne nároky v moriach a nadväzuje užšie zväzky s Ruskom.

Som presvedčený, že medzivládne konzultácie budú odrazovým mostíkom na ešte užšiu spoluprácu medzi Japonskom a Nemeckom,“ povedal Kišida v úvodnom prejave na schôdzke.

Ekonomická bezpečnosť

Japonský premiér konštatoval, že epicentrom rokovaní je ekonomická bezpečnosť, indo-pacifický región, ruská vojna na Ukrajine a ďalšie otázky, ktoré sa týkajú oboch krajín.

Nemecký kancelár vlani navštívil Japonsko pred cestou do Číny, aby ubezpečil, že nemecké ekonomické vzťahy s Tokiom majú prednosť pred vzťahmi s Pekingom. Scholz presadzuje diverzifikáciu nemeckých obchodných partnerov, ale zároveň je proti úplnému zrušeniu väzieb s Čínou.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular