V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Peniaze na účtoch v bankách v posledných rokoch svojim majiteľom takmer vôbec nezarábajú. Vďaka rastúcej inflácii dokonca strácajú na hodnote.
Vzhľadom na politiku Európskej centrálnej banky sa situácia bude ešte zhoršovať. Niektoré banky v Európe už ohlásili zavedenie negatívnych úrokových sadzieb. To znamená, že financie uložené na bežných účtoch budú ešte viac prerábať.
Redakcia Aktuality.sk prináša 7 možností, ako zhodnotiť nasporené finančné prostriedky mimo bánk.
Každý, kto chce, aby mu inflácia nepožierala jeho nasporené financie, by mal investovať do akcií. Analytici sa zhodujú, že časť úspor by mali ľudia nasmerovať práve na tieto finančné trhy.
„Cez držanie akcií reprezentujúcich celý trh sa človek má možnosť podieľať na ziskoch firiem, ktoré sú zodpovedné za rast ekonomiky. Dnes môže byť každý, kto má internet a vie si usporiť mesačne pár desiatok eur aj kapitalistom. Akcie v dlhodobom horizonte dosahujú násobné vyšší reálny výnos než nehnuteľnosti,“ vysvetľuje analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš.
Drobní investori majú v súčasnosti dve možnosti, ako vložiť peniaze do akcií. Prvom možnosťou sú podielové fondy. Tie sú však celkom drahé na poplatkoch. Oveľa lacnejšou alternatívou je investícia do takzvaných ETF fondov.
Tie sú obľúbené hlavne pre nízke poplatky za správu. Investori nemusia platiť drahých portfólio manažérov, keďže ETF fondy iba pasívne kopírujú vybraný burzový index, či skupinu akcií alebo dlhopisov firiem.
„Dokonca viaceré štúdie ukazujú, že mnoho manažérov nedokáže správne časovať trh a dosahujú horšie výsledky, ako pri pasívnom prístupe. Jednou z podstatných výhod ETF fondov je, že po jednom roku klient neplatí z výnosov daň, čo je veľká konkurenčná výhoda práve tohto nástroja,“ dodáva Martin Švidroň z portál Finančná Hitparáda.
Pri takomto type zhodnocovania musia ľudia počítať aj s istým rizikom. Ceny akcií môžu v krátkom časovom horizonte kolísať, a preto sa môžu ocitnúť aj v mínuse. Podstatné však je, že hodnota akcií v dlhodobom horizonte (10 a viac rokov) rastie.
Okrem akcií Martin Švidroň z portál Finančná Hitparáda odporúča podnikové alebo korporátne dlhopisy. V tomto prípade ide o trochu rizikovejší spôsob investovania. Výhodou je, že klient dopredu vie časový interval investície a aj výnos investície.
„Výnos môže byť dokonca vyplácaný ešte pred splatnosťou dlhopisu. Treba si však dať pozor na firmu alebo spoločnosť, ktorej touto formou požičiavate. Určite si treba dobre overiť históriu emitenta dlhopisu. Ideálne je, ak pôsobí vo viacerých oblastiach ekonomiky, má dobré meno na trhu, je to veľký hráč a má veľa zamestnancov,“ dodáva Švidroň.
Podľa generálneho riaditeľa Partners Investments Maroša Ovčarika niektoré dlhopisy sú príliš rizikové a neponúkajú výnos zodpovedajúci podstúpenému riziku. Inými slovami, riziko nie je zaplatené.
Navyše porovnanie a výber nie je jednoduché. Väčšina dlhopisov totiž nemá rating, ani žiaden iný jednoduchý parameter, ktorý by pomohol pri rozhodovaní.
Ďalšou alternatívou, ako zhodnotiť peniaze, sú nehnuteľnosti. „Nehnuteľnosti sú dobrou doplnkovou investíciou, no z dlhodobého hľadiska tiež ponúkajú výnos na úrovni inflácie,“ hovorí analytik spoločnosti Finax Ján Jursa.
Odborníci na reality radia v tomto prípade zvoli vhodnú lokalitu a prikláňajú sa skôr k novostavbám. Hoci aj ceny nehnuteľností zaznamenali v nedávnej histórii svoje veľké pády, z dlhodobého hľadiska rastú.
Nefinančnou investíciou, ktorá určite oživí portfólio každého investora, je nákup poľnohospodárskej pôdy. „Ide o dlhodobú konzervatívnu a z hľadiska času celkom bezpečnú investíciu, ktorá spolu so špekulatívnou a rizikovou finančnou investíciou vytvorí správny mix,“ tvrdí Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.
Pri pôde by však ľudia nemali počítať s percentuálnym výnosom vo výške desiatok percent. „No hoci tento typ investície neprinesie vysoké zhodnotenie, investor má dlhodobo alokované finančné prostriedky,“ dodáva analytik.
Na záver Sklenář poukazuje na ešte jednu príležitosť v tejto oblasti, a to je les. Odporúča zamerať sa na príležitosť v prípade zalesňovania, nakoľko majiteľ môže dostať na to aj štátne dotácie.
Pokiaľ by niekto chcel spojiť zhodnocovanie svojich úspor aj so životným prostredím, analytik Saxo Bank Martin Sklenář ponúka možnosť investovanie do emisných kvót.
„Existuje investičná banka, ktorá tento obchod sprostredkuje bežným investorom, nie len úzkej skupine finančných inštitúcii a korporácií, ktoré s emisnými kvótami obchodujú,“ vysvetľuje.
V auguste minulého roka sa povolenka na metrickú tonu emisií obchodovala za cenu okolo 17 eur. O rok neskôr už cena vzrástla na 29 eur. „Budúca cena bude iste determinovaná zvyšujúcimi sa požiadavkami na znižovanie emisií. Ide o vysoko špekulatívne obchody, ale s možným vysokým zhodnotením,“ dodáva Sklenář.
Často opomínaná investícia je vzdelávanie. Môže byť jedným z najlepších rozhodnutí v živote. Experti tvrdia, že nový svetový jazyk, získanie novej zručnosti alebo vedomosti môžu ľudí nasmerovať úplne iným smerom a môžu tak získať mnohonásobné zhodnotenie svojej investície. A to bez ohľadu na vek.
Podľa Karpiša podceňovanou alternatívou je aj vlastné podnikanie. Vďaka informačným technológiám, ktoré znížili transakčné náklady je dnes možné za relatívne málo peňazí, popri zamestnaní skúšať rôzne podnikateľské plány, z ktorých časom nejaký môže aj vyjsť.
„Rizikom je stratený čas a investované prostriedky v prípade, že to nevyjde. Človek ich môže ale mentálne preklasifikovať ako náklady za celoživotné vzdelávanie. Dôležité je, aby na jeden podnikateľský plán neriskoval príliš veľa a mohol ich tak otestovať i niekoľko bez ohrozenia úspor na dôchodok,“ dopĺňa Karpiš.
Možností, kde ľudia môžu zhodnotiť peniaze, je nespočetne veľa. Ekonómovia okrem iného spomínajú aj investície do umenia, vína, veteránov či známok.
„Môže to byť vhodná voľba v prípade, ak je klient odborník v danej oblasti, vyzná sa a vie ako rastie hodnota tohto aktíva z dlhodobého hľadiska. A ak mu okrem samotného finančného zhodnotenia prináša táto investícia aj radosť, odporúčam v rozumnej miere,“ dodáva Švidroň.
Podľa Ovčarika by sme nemali zabúdať ani na kryptomeny. Na trhu ich je obrovské množstvo a vybrať budúceho víťaza, teda menu, ktorá sa významnejšie presadí, aj v reálnom živote je zatiaľ otázka. Preto segment digitálnych peňazí stále vníma ako stávku a tomu by tiež prispôsobil aj výšku investície. 
Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.
Zostaňte v obraze, všetky dôležité novinky vám zašleme na váš e-mail.
Aktivujte si službu a dostávajte upozornenia na najdôležitejšie správy dňa

source