Vyskúšajte náš nový exkluzívny obsah Aktuality Navyše a užívajte si obsah bez reklám spolu s ďalšími benefitmi.
Celý svet práve prechádza obrovskou premenou. Globálna ekonomika je čoraz viac závislá od tlačenia nových peňazí.
S tým ide ruka v ruke aj rastúca inflácia. Každý sporiteľ, ktorý si odkladá na bok časť svojich zarobených peňazí, by ich mal aj správne investovať.
Pokiaľ nechcete byť len pasívnym investorom v nejakom podielovom fonde, ktorý kopíruje hlavné akciové trhy, máte viacero možností, kam umiestniť svoj kapitál, aby sa vám v budúcnosti zhodnotil.
Aktuality.sk prinášajú prehľad oblastí, ktoré môžu v nasledujúcich rokoch priniesť nadpriemerné zárobky.
Ide o celkom širokú oblasť, ktorá sa nezameriava iba na jeden určitý sektor. S neustálym rastom bohatstva nielen spotrebitelia, ale aj investori požadujú od firiem a korporácií, aby sa neorientovali výlučne len na zisk.
Okrem profitu by mali totiž spoločnosti klásť dôraz aj na sociálne dosahy. Preto sa do tejto oblasti nezaraďujú výrobcovia alkoholických nápojov, tabakových produktov, rýchleho stravovania, zbraní či hazardu.
Naopak súčasťou SRI sú korporácie zameriavajúce sa na obnoviteľné zdroje energií, elektromobilitu či základnú infraštruktúru. Ďalšou podmienkou, aby sa firmy mohli rátať do sociálno-zodpovedného investovania je aj adekvátne odmeňovanie svojich zamestnancov a pôsobenie v chudobných štátoch či v znevýhodnených oblastiach sveta.
Analytici predpokladajú, že tento typ investovania bude v nasledujúcich rokoch naberať na popularite. Spotrebitelia budú vyhľadávať firmy spadajúce do SRI, čo nezostane bez povšimnutia aj veľkých investorov. Tým pádom sa dá očakávať aj zaujímavé zhodnotenie.
Jednou z najväčších výziev budúcnosti je zvládnutie globálnych klimatických zmien. Riešením je zlepšenie životného prostredia a adaptácia na nové podmienky. Dôležitosť tohto odvetvia podčiarkuje aj fakt, že Plán obnovy, ako aj eurofondy z Bruselu sa výrazne zameriavajú na zelenú ekonomiku. Práve tá by mala byť ťahúňom ďalšieho hospodárskeho rastu.
Vzhľadom na to sa dá očakávať, že do sektorov energetiky s nízkymi či nulovými emisiami, elektromobility či ekologického poľnohospodárstva pôjde čoraz viac miliárd eur. Perspektívu odvetia ukazuje aj nedávny prieskum, ktorý odhalil, že investičným fondom zameraným na zelenú ekonomiku sa darilo oveľa viac než tradičným hráčom.
Nasledujúce dekády prinášajú oveľa viac príležitostí ako len v sociálnej či ekologickej oblasti. Jednou z nich je sektor génového výskumu. Potom, ako sa vedcom podarilo len nedávnom prečítať našu DNA, na rad teraz prichádzajú projekty, ktoré by poznatky o génoch pretavili aj do našich reálnych životov.
Vývoj v oblasti génov má podľa odborníkov obrovskú perspektívu predovšetkým v medicíne. Otvárajú sa nám tak veľké možnosti lepšej diagnostiky či liečenia. Na génové odvetvie sa zameriavajú aj známi investori, ktorí v minulosti dokázali predpovedať nové a lukratívne trendy a zarobiť na nich.
Jednou z nich je aj Cathie Wood, ktorá časť svojho portfólia nasmerovala do tohto sektora. Prostredníctvom svojho fondu ARK Invest investovala do viacerých firiem, ktoré sa zaoberajú výskumom génov. Ako sama tvrdí, toto odvetvie považuje za budúcu revolúciu.
V neposlednom rade nemôžeme opomenúť ani sektor kryptomien, ktorý je ešte veľmi mladý. Za ten čas už však stihol prejsť rôznymi štádiami. Spočiatku väčšina tradičných ekonómov, analytikov a investorov ignorovala kryptosvet a nebrali ho vážne. Dnes sa situácia výrazne obracia v prospech digitálnych peňazí a blockchainu.
Mnoho známych veľkých investorov presunulo a postupne presúva časť svojho majetku do krypta, predovšetkým do bitcoinu. Aj preto dnes analytici a poradcovia odporúčajú časť svojho investičného portfólia nasmerovať do tohto odvetvia.
Podľa odborníkov sa nedá presne odporučiť jeden spôsob, ako investovať do spomínaných oblastí. Každý sporiteľ a investor by mal sám zvážiť, akú formu zvolí. Menej skúsení ľudia by si mali vybrať investičný alebo podielový fond, prípadne banku, ktoré za nich kúpia požadované aktíva.
Ďalšou možnosťou je nákup takzvaných ETF fondov, ktoré sa zameriavajú na konkrétne odvetvia prostredníctvom brokerských a investičných spoločností. V tomto prípade sa však odporúčajú už isté skúsenosti s investovaním.
Poslednou alternatívou je nákup akcií jednotlivých spoločností zo spomínaných sektorov, čo je však vhodné pre ľudí, ktorí sa vyznajú vo financiách.
Tento článok môžu vďaka našim podporovateľom čítať všetci zadarmo. Pridajte sa k nim teraz aj vy a získajte mnoho benefitov.
Zostaňte v obraze, všetky dôležité novinky vám zašleme na váš e-mail.
Aktivujte si službu a dostávajte upozornenia na najdôležitejšie správy dňa

source