Clinics predáva neoverenú liečbu kmeňovými bunkami pre dlhý COVID

26. októbra 2023 – Spoločnosti, ktoré uvádzajú na trh drahé a neoverené terapie kmeňovými bunkami, sa zameriavajú na pacientov s dlhotrvajúcim ochorením COVID – často oslabujúcim stavom, ktorý dodnes nemá overenú liečbu, uvádza dnes zverejnená správa.

Výskumníci identifikovali 38 podnikov priamo pre spotrebiteľov, ktoré predávajú údajné terapie kmeňovými bunkami na prevenciu a liečbu vírusu – 36 z nich tiež tvrdí, že liečia post-COVID syndróm.

„Pre regulačné orgány je tu dôležitá príležitosť pochopiť, že stále existuje pomerne veľa spoločností, ktoré uvádzajú problematické reklamné tvrdenia,“ povedala Leigh Turner, PhD, prvá autorka štúdie o tomto probléme a profesorka bioetiky na Kalifornskej univerzite v Irvine. Ministerstvo zdravotníctva, spoločnosti a správania. "Nemyslím si, že to tak skoro zmizne." Musí to byť vysoká priorita."

Kmeňové bunky , niekedy nazývané „hlavné bunky“ tela, môžu vytvárať nové typy buniek – niečo, čo žiadna iná bunka v tele nedokáže. A hoci majú potenciál na opravu a regeneráciu buniek, tieto terapie neboli schválené regulačnými orgánmi a nie sú podložené presvedčivými údajmi o bezpečnosti a účinnosti.

FDA vydala v roku 2019 varovanie pred terapiami kmeňovými bunkami na liečbu COVID-19.

Zo 60 kliník prevádzkovaných týmito spoločnosťami má 24 sídlo v USA a 22 v Mexiku, pričom ďalšie kliniky sú na Kajmanských ostrovoch, v Guatemale, Malajzii, Paname, na Filipínach, v Poľsku, Španielsku, Thajsku, Ukrajine a Spojených Araboch. Emirates.

"Bolo pre mňa zaujímavé, do akej miery to boli podniky pôsobiace v USA, nie na odľahlých miestach," povedal Turner.

Podľa správy si kliniky účtujú za produkty z kmeňových buniek 2 950 až 25 000 dolárov.

Mnoho ľudí s dlhotrvajúcim COVID sa stretáva s príznakmi, ako je mozgová hmla, extrémna únava a silné bolesti hlavy, ktoré pretrvávajú mesiace alebo dokonca roky. Jeden z 10 ľudí s týmto vírusom dostane post-COVID syndróm. Závažnosť symptómov a nedostatok liečby spôsobujú, že pacienti sú obzvlášť zraniteľní voči nepravdivým tvrdeniam, povedala Kristin Englund, MD, špecialistka na infekčné choroby, ktorá vedie kliniku Cleveland Clinic reCOVer pre pacientov s dlhotrvajúcim COVID.

Englundová povedala, že niekoľko pacientov sa pýtalo na liečbu kmeňovými bunkami a varuje ich, že môžu existovať potenciálne vedľajšie účinky bez veľkého, ak vôbec nejakého prínosu. Spoločnosti sa podľa nej často pokúšajú uplatniť si medicínsky prínos bez vedeckých dôkazov a bez uznania regulačnej agentúry.

„Keď pracujete s touto populáciou, vidíte, akí zúfalí sa môžu vrátiť k životu, ktorý žili pred COVID,“ povedala. „Niektorí pacienti, ktorých vidíme, majú tieto príznaky už 3 roky. V súčasnosti neexistuje jediná diagnóza, žiadna jediná liečba, a to je pre pacientov nesmierne frustrujúce.“

Julia Moore Vogel, PhD, počítačová biologička a výskumníčka v Scripps Research, videla tento problém pohľadom pacienta aj vedca. Pred chytením vírusu v júli 2020 bol 38-ročný bežec na dlhé trate. Teraz, po 3 rokoch, čo sa zaoberala dlhým COVIDom, počíta kroky, aby sa príliš neunavila.

A hoci skúšala potenciálne nízkorizikové terapie, ako sú doplnky – ktoré jej nefungovali –, vzhľadom na nedostatok solídneho výskumu by nepoužila terapie kmeňovými bunkami.

"Samozrejme si pamätám, že v škole boli terapie kmeňovými bunkami niečo, čo bolo veľmi predmetom záujmu," povedala. "Skutočne by som potreboval vidieť údaje, aby som sa mohol spoľahnúť, že to vyskúšam."

Hoci National Institutes of Health spustil viacero klinických skúšok zameraných na liečbu dlhotrvajúceho COVID a FDA schválil niekoľko klinických skúšok s kmeňovými bunkami pre dlhotrvajúce COVID, o postvírusových syndrómoch vo všeobecnosti je stále čo učiť, povedal Michael R. Jordan , MD, doktor infekčných chorôb na Tufts University v Bostone.

"V súčasnosti prebieha množstvo pozorovacích kohortových štúdií a klinických skúšok na posúdenie rôznych spôsobov liečby dlhého COVID," povedal. "Ale čo je dôležité, v tomto bode neexistuje žiadna overená liečba a pacientom sa odporúča, aby pri zvládaní symptómov spolupracovali s licencovanými kvalifikovanými a skúsenými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti."

source

Publikované
Kategorizované ako Zdravie