pondelok, 11 decembra, 2023

Liečba refluxu u detí diétou

Aj tí, ktorí majú negatívny test na alergiu na kravské mlieko, môžu mať reakcie z precitlivenosti na mliečne výrobky.

Nadmerné pľuvanie a vracanie u dojčiat možno liečiť tak, že si ich po jedle položíte na ľavý bok – samozrejme, nikdy nie počas spánku. Vždy je to tvárou hore, aby ste sa zobudili, aby ste znížili riziko úmrtia v postieľke. Taktiež, ako rozoberám vo svojom videu Ako liečiť reflux u detí diétou , môžete vyskúšať menšie, častejšie kŕmenie, zahusťovanie alebo striedanie príkrmov a u dojčených detí, čo je ideálne, ako by mali byť kŕmené všetky deti, s vylúčením kravského mlieka a vajíčka zo stravy matky. 

Možno si spomínate, že vo svojom videu Liečba refluxu u bábätiek diétou hovorím o tom, ako možno viac ako 40 percent dojčiat s refluxom úspešne liečiť odstránením kravského mlieka. Môže ich to ovplyvniť aj na druhej strane, pretože alergia na kravské mlieko môže byť hlavným prispievateľom k vyrážke plienky a tiež prispieva k chronickej zápche u 80 percent postihnutých detí. V jednej štúdii však bolo pozitívne testované iba jedno dieťa na skutočnú alergiu na kravské mlieko, takže sa zdá, že ide o určitý druh reakcie citlivosti, ktorú možno skutočne diagnostikovať iba vyskúšaním diéty bez kravského mlieka . Análne trhliny u dojčiat môžu byť prakticky patognomické pre alergiu na kravské mlieko, čo znamená, že je natoľko charakteristická pre tento stav, že by sa dala použiť ako diagnostický príznak bez potreby testovania alergie. 

Je to ako keď sa precitlivenosť na kravské mlieko preukázala u 10 zo 17 detí s ťažkým refluxom. U väčšiny pacientov bola precitlivenosť na kravské mlieko zistená len jeho vylúčením a následným opakovaným potvrdením. Výskumníci robili endoskopie, merali kyselinu, ktorá grgala pred a po konzumácii mlieka, a potom overili opakovaným vystavením mlieku dvojito zaslepenými placebom kontrolovanými testami, keď to bolo potrebné. Napriek tomu sa u všetkých detí okrem jedného preukázalo, že táto nepriaznivá reakcia na mliečne výrobky bola testovaná na alergiu negatívne. Takže deti mali negatívny test na alergiu na kravské mlieko, ale aj tak sa zlepšili vysadením kravského mlieka. „Na záver možno povedať, že spojenie precitlivenosti na kravské mlieko a závažného GERD [reflux] bolo pozorované nielen u dojčiat, ale aj u detí v predškolskom/školskom veku. 

Ďalšou chorobou, ktorá sa dá vyliečiť vylúčením kravského mlieka, je eozinofilná ezofagitída, chronické zápalové ochorenie pažeráka, trubice, ktorá spája ústa so žalúdkom. Aby sa zistilo, čo spôsobuje zápal, je predpísaná eliminačná diéta, kde v podstate všetko odstránite, potom vždy, keď pridáte jedlo späť, lekári vám do krku vložia endoskop a odoberú biopsiu, aby zistili, či to konkrétne jedlo situáciu nezhoršilo. Koľko je tam šialených jedál?! Viete si predstaviť, aké ťažké, nákladné, invazívne, mätúce a frustrujúce to môže byť pre rodiny. Výskumníci z Northwestern teda prišli na to, prečo jednoducho neuvidíte, čo sa stane, ak z ich jedálnička odstránite len jednu potravinu, namiesto toho, aby museli prejsť tým všetkým. Ich nález? Odstránenie kravského mlieka vyvolalo remisiu u 65 percent detí, ktorým ho vyskúšali. Za normálnych okolností by sa lekári museli pokúsiť potiahnuť hrdlo svojich pacientov steroidmi, aby znížili ich imunitnú odpoveď. Ak tak urobíte, pripravíte pôdu pre infekcie, ako je drozd, a samozrejme, hneď ako sa steroidy vysadia, zápal pažeráka sa vráti späť, pretože neliečite základnú príčinu. Ale steroidy sú považované za štandard starostlivosti. Škoda, že sa nikdy neuskutočnil priamy test eliminácie kravského mlieka v porovnaní so steroidmi…až doteraz. 

Ako môžete vidieť v grafe nižšie a o 3:40 v mojom videu , výskumníci vykonali porovnávaciu skúšku účinnosti eliminácie kravského mlieka v porovnaní s prehltnutým steroidom a zistili, že obe fungujú rovnako dobre, čo znamená eliminácia kravského mlieka. fungovalo lepšie, pretože neexistujú žiadne vedľajšie účinky a liečite skutočnú príčinu. Dospeli k záveru: „Naše výsledky naznačujú, že eliminácia kravského mlieka je účinnou možnosťou liečby, ktorá by sa mala považovať za terapiu prvej línie…“ 

V dospievaní môže intolerancia bielkovín kravského mlieka prispieť k syndrómu chronickej únavy, čo je evidentne bežný problém u mladých ľudí s chronickou únavou a čo je najdôležitejšie, „liečiteľný prispievateľ k ich symptómom“. Ale opäť, väčšina si neuvedomovala, že mliečne výrobky sú problémom, možno preto, že medzi požitím mlieka a tým, keď sa začnete cítiť horšie, môže uplynúť niekoľko hodín, takže si ľudia neuvedomujú súvislosť. Takže aj tí, ktorí nehlásia žiadne problémy po požití mlieka, môžu stále trpieť problémami po konzumácii mliečnych výrobkov. 

Nakoniec, čo dospelí? No, je tu laktózová intolerancia. Väčšina ľudí na Zemi po odstavení netoleruje laktózu, s výnimkou niektorých ľudských populácií, u ktorých sa tolerancia laktózy vyvinula asi pred 10 000 rokmi, vďaka mutácii v géne laktázy, ktorá umožnila dospelým ľuďom tráviť laktózu (mliečny cukor). Ako môžete vidieť nižšie a o 4:53 v mojom videu , boli to väčšinou vybrané európske populácie, zatiaľ čo väčšina Hispáncov, Afričanov a Ázijcov zostáva netolerantná, čo môže byť dobré, keďže regurgitácia kyseliny, reflux a pálenie záhy také bežné. medzi dospelými v západnom svete. Potravinová intolerancia môže hrať úlohu aj u dospelých. Zistilo sa, že hlavným vinníkom je mlieko, ale vedci použili takzvaný leukocytotoxický test, v ktorom vidíte, ako biele krvinky niekoho reagujú na jednotlivé potraviny v Petriho miske. 

Profesionálne združenia pre alergiu tento test odmietajú , pretože nie je dostatočne citlivý a špecifický. Nemôže však uškodiť, ak to vyskúšate. Dvojito zaslepená, randomizovaná, kontrolovaná štúdia bola vykonaná u 38 pacientov s refluxom, u ktorých lieky na báze inhibítorov protónovej pumpy nedokázali úplne kontrolovať ich symptómy. Co sa stalo, ked dieta skusilo? Ako môžete vidieť v grafe nižšie a v čase 5:48 v mojom videu , výskumníci náhodne rozdelili ľudí na diétu, v ktorej vylúčili potraviny, na ktoré boli testovaní citliví (najčastejšie mliečne), alebo na diétu, ktorá namiesto toho vylúčila potraviny, pre ktoré to neurobili . pozitívny test na kontrolu placebo efektu. O mesiac neskôr symptómy v kontrolnej skupine poklesli, ale symptómy v skupine so skutočnou vylúčenou diétou výrazne klesli ďalej. Vedci sa trochu cítili zle pre kontrolnú skupinu, a tak zmenili aj týchto účastníkov na správnu stravu a o dva mesiace neskôr sa všetci cítili lepšie. 

Účinky materskej diéty na dojčené deti som popísal v článku Liečba koliky u dojčiat zmenou stravy matky a záchvaty u dojčiat spojených s užívaním spiruliny u matky . Najlepšie sú prsia, ale možno vás bude zaujímať ajNajlepšia dojčenská výživa a receptúra na detskú obezitu .  

Ďalšie informácie o mliečnych výrobkoch a zdraví detí nájdete v súvisiacich videách nižšie.


source

Related Articles

NAJNOVŠIE ČLÁNKY