Postupne pribúda bánk, ktoré avizujú mierne zvýšenie úrokových sadzieb. Čo sa to deje a čo môžeme očakávať? Už je to tu! Najprv VÚB a teraz cez víkend ČSOB ohlásili zvýšenie úrokových sadzieb. Z autonómnych rozhodnutí dvoch bánk sa čoskoro môže stať celoplošný trend.

Fotogaléria
5
fotiek v galérii


„Úroky hypoték na Slovensku už tento rok určite nepôjdu nižšie. Práve naopak, prvé dve veľké banky už úroky zvýšili a ďalšie budú v krátkom čase nasledovať,“ tvrdí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
VÚB v marci zvýši sadzby o 0,2 percentuálneho bodu. ČSOB už úrok zafixovaný na desať rokov zdvihla z 0,99 na 1,15 percenta. „Zvyšovanie sadzieb zatiaľ pripomína marketingové pokusy o doťahovanie konkurencie ako výrazné zdražovanie úverov,“ tvrdí výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.
Európska centrálna banka zatiaľ nerozhodla o zvýšení základnej sadzby, no aj signály z jej prostredia majú svoju výpovednú hodnotu. „Vzhľadom na situáciu na finančných trhoch, signály z Európskej centrálnej banky a ďalšie faktory, ako je napríklad vysoká inflácia, sme sa aj my rozhodli pre miernu úpravu sadzieb,“ povedal pre SITA vrchný riaditeľ retailového bankovníctva vo VÚB Martin Techman.
 

Otvoriť galériu

Najnižšie sadzby v bankách

Zdroj: Finančný kompas; údaje k 21. 2. 2022

* mimoriadna ponuka do 28. 2. 2022
** úroková sadzba s EKO certifikátom, bez neho od 0,90 %
*** od 7. 3. 2022 FIX 5 od 1,39 % a FIX 10 od 1,99 %
Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

source