Predstavte si, aký koncert malo vaše dieťatko v brušku vďaka rôznym nástrojom vášho tela. Samozrejme, nepočulo od začiatku všetky zvuky vo vašom tele, ale predsa ich vnímalo.
Ucho sa vyvíja v prenatálnom období pomerne skoro (okolo 20. týždňa) a okolo 25. týždňa je sluchový systém funkčný. Je preto preňho neprirodzené po narodení byť v úplnom tichu, a preto zvuky alebo hudba mu môžu pomôcť pri zaspávaní.
Keď sa vaše bábätko narodí, je schopné rozoznať všetky familiárne zvuky, ktoré počulo ešte v brušku. Mamu, otca, prípadne iné tóny alebo hudbu, ktorú ste mu púšťali, hrali, ktorú počulo. Pokiaľ ste mu už počas pobytu v brušku spievali pesničky, určite v tom pokračujte.
Je fajn dieťaťu púšťať aj CD s detskými pesničkami, ale nič nenahradí to, keď rodičia spievajú svojim deťom. Nehovoriac o tom, že deti preferujú pesničky, ktoré spievajú ich vlastní rodičia.
O hudbe a jej vplyve na deti existuje už veľa poznatkov. To, že dieťa nemá rado hardrock hudbu, asi každého napadne. Deti majú radi napr. klasickú hudbu či jemný jazz.
My sa však teraz zameriame na hudbu alebo zvuky, ktoré by pomohli deťom zaspať. Pantleyová v tejto súvislosti zdôrazňuje jemné zvuky, ktoré môžu ovplyvniť a zlepšiť spánok. Jedná sa buď o hudbu odporúčanú na spánok alebo o tzv. biely šum.
Hudba na zaspávanie pre deti má mať samozrejme pomalé tempo a hlasitosť má byť nízka. Vyberte konkrétnu pesničku alebo pesničky na zaspávanie. Nechajte sa inšpirovať napríklad repertoárom klasickej hudby:
• Vivaldi – Flautový koncert-  Štyri ročné obdobia;
• Massenet – Meditácia z opery Thais;
• Bach – Ježiš, moja radosť;
• Beethoven – Klavírny koncert č. 5, druhá veta;
• Brahms – Symfónia č. 3, druhá veta;
• Haydn – Violončelový koncert, druhá veta;
• Tchaikovsky – Symfónia  č. 6, druhá veta.
Biely  šum je špeciálny druh šumu, ktorý obsahuje všetky počuteľné zvukové frekvencie, rovnomerne rozložené vo všetkých frekvenčných pásmach. Biely šum je zvukom pozadia, keď je napr. zapnutá televízia, počítač, telefón, vysávač, jednoducho všetky zvuky v domácnosti.
Nahrávky s bielym šumom sú napríklad relaxačná hudba, zvuky prírody a existujú samozrejme nahrávky aj s pusteným vysávačom, sušičom vlasov, umývačkou riadu a pod.
Podľa Pantleyovej môže jemná hudba alebo biely šum napomôcť v troch smeroch:
Keď sa dieťa naučí zaspávavať s jemnými zvukmi alebo hudbou, postupne môžete tieto zvuky stišovať, až nakoniec ich nemusíte využívať vôbec.
Na druhej strane, ak máte na to dôvod, kľudne používajte túto barličku na zaspávanie ďalej.
Napr. máte malý byt a treba odfiltrovať iné zvuky, ktoré by dieťa rušili pri spánku. Alebo niekam cestujete a využijete relaxačnú hudbu, ktorú mu púšťate a budete mať tak istotu, že dieťa ľahšie zaspí v neznámom prostredí.  
Ak chcete ísť prirodzenejšou cestou, tak využite uspávanky. Tie totiž majú rytmus a melódiu hudby usporiadanú tak, aby dieťa doslova uspievali ku spánku.
Nájdite si svoju obľúbenú uspávanku. Spievajte dieťaťu a zistite, ktorá sa mu najviac páči a tú potom opakujte stále, keď ide spať. Dieťa si rýchlo spojí uspávanku so spánkom. Zahoďte svoje obavy, že nespievate dobre alebo nemáte dobrý hlas. Dieťa to nepočuje a váš hlas mu určite pripadá ten najkrajší na svete.
Jodi Mindell, psychologička, ktorá sa venuje aj detskému spánku a zaspávaniu, však neodporúča nechať dieťa zaspávať pri pustenej hudbe. Keď sa totiž zobudí, bude ju chcieť znova pustiť. Miesto toho odporúča, aby ste nechali zahrať len niekoľko pesničiek a potom prehrávač vypli pred tým, ako dieťa úplne zaspí. To isté platí aj pre uspávanky.
Dobrú noc.
Ak chcete vedieť viac, odporúčame linky:

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised
smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprisedsource