16.9. 19:30 Hodnotu akcií ovplyvnili pesimistické vyhliadky Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, ktoré značia príchod globálnej recesie
Európske akcie dnes výrazne oslabili pre obavy z rastúcich úrokových sadzieb a z recesie svetovej ekonomiky. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 sa dnes znížil o 1,58 percenta a obchodovanie uzavrel na 408,24 bodu. Za celý týždeň stratil 2,9 percenta. Zažil tak najprudší týždenný pokles za posledné tri mesiace, napísala agentúra Reuters.
Medzinárodný menový fond vo štvrtok uviedol, že výhľad globálnej ekonomiky zostáva pesimistický a niektoré krajiny sa v budúcom roku nevyhnú recesii. Zatiaľ je ale podľa neho príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či recesia môže zasiahnuť podstatnú časť sveta. Menový fond v júli zhoršil výhľad rastu globálnej ekonomiky na tento rok na 3,2 percenta a na budúci rok na 2,9 percenta. Jesennú prognózu vydá v októbri.
Svetová banka varovala, že svet sa v budúcom roku môže dostať do hospodárskej recesie. Zdôvodňuje to postupom viacerých centrálnych bánk, ktoré v snahe potlačiť vysokú infláciu zvyšujú úrokové sadzby. Rast v troch najväčších svetových ekonomikách – teda v Spojených štátoch, Číne a v eurozóne – prudko spomaľuje. Svetová banka sa domnieva, že do recesie môže globálnu ekonomiku posunúť už aj len relatívne menej závažný problém.
Výrazný pokles dnes utrpeli akcie európskych poštových a logistických spoločností. Reagovali tak na prekvapivo slabé štvrťročné výsledky americkej zasielateľskej firmy FedEx. Tá navyše vo štvrtkovom zverejnení výsledkov uviedla, že pre nepriaznivý hospodársky vývoj sťahuje odhad svojho celoročného zisku, ktorý zverejnila v júni.
Hlavný index frankfurtskej akciovej burzy DAX dnes klesol o 1,66 percenta na 12.741,26 bodu. Index francúzskych akcií CAC 40 sa znížil o 1,31 percenta na 6077,30 bodu a index londýnskej akciovej burzy FTSE 100 stratil 0,62 percenta na 7236,68 bodu.
Pri slove korporát si mnoho ľudí predstaví obleky s kravatami, pravidlá a formálne vzťahy v chladných open officoch. O tom, že tak to vyzerať nemusí, vedia svoje aj traja zamestnanci spoločnosti Dell Technologies, ktorí vo firme prežili veľkú časť pracovného života. Ich začiatky boli rôznorodé, vo firemnej kultúre sa však našli rovnako.
Pojem vôňa sa už nepoužíva výlučne ako niečo pre ženy. V skutočnosti muž, ktorý ju používa, vie, čo chce a vždy si vyberie vôňu, ktorá podčiarkne jeho mužnosť, dominanciu a dobrý vkus.
Predseda Odborového zväzu školstva Pavel Ondek informoval, že zväz bude v budúcom roku presadzovať zmenu pracovných pomerov učiteľov vysokých škôl z doby určitej na dobu neurčitú
„Stali sme sa väčšinovými vlastníkmi celosvetovo významnej firmy v odbore malorážovej munície, ktorá vyrába v niekoľkých významných štátoch NATO," dodal majiteľ holdingu Michal Strnad
Predplaťte si TREND. Viac článkov, menej reklamy, nižšia cena.
© 2022 News and Media Holding, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.

source