štvrtok, 23 marca, 2023
ÚvodEkonomikaEurópska centrálna banka zvýšila úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu

Európska centrálna banka zvýšila úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu

  • aktualizované 16. marca 15:18

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok schválila zvýšenie úrokových sadzieb o pol percentuálneho bodu. Kľúčovú úrokovú sadzbu pre krátkodobé úvery komerčným bankám ECB zdvihla na 3,5 percenta a sadzbu pre vklady bánk v ECB na tri percentá.

Ekonomika eurozóny posilní

Rada Guvernérov ECB sa rozhodla zvýšiť kľúčové sadzby o 50 bázických bodov v súlade so svojím odhodlaním zabezpečiť návrat inflácie na úroveň dvoch percent, uviedla banka.

Viac o téme: Krach Silicon Valley Bank

Podľa predikcie personálu ECB bude inflácia v eurozóne v tomto roku v priemere vo výške 5,3 percenta, v roku 2024 na úrovni 2,9 percenta a v roku 2025 klesne na 2,1 percenta.

Ekonomika eurozóny podľa predpovede ECB v tomto roku posilní o jedno percento, keďže klesajú ceny energií a rastie odolnosť hospodárstva bloku voči náročnému medzinárodnému prostrediu.

Turbulencie v bankovom sektore

V budúcom roku a v roku 2025 sa podľa personálu ECB rast ekonomiky eurozóny zrýchli a zväčší sa zhodne o 1,6 percenta. Podporou hospodárstva bude silný trh práce, zlepšená dôvera a zotavenie reálnych príjmov.

Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová sa pred štvrtkovým zasadaním banky verejne nevyjadrila o kolapse amerického peňažného ústavu Silicon Valley Bank ani o najnovších turbulenciách v bankovom sektore, vrátane prepadu akcií švajčiarskej banky Credit Suisse.

Európski ministri financií vyhlásili, že ich bankový systém nie je priamo vystavený vplyvu bankrotu Silicon Valley Bank. Reformy po krachu americkej banky Lehman Brothers v roku 2008, ktoré zrealizovala Európska únia, donútili banky držať väčšie finančné rezervy pre prípadné straty. Európske banky okrem toho dodržiavajú medzinárodné pravidlá, podľa ktorých je nutné držať väčšiu hotovosť na krytie vkladov. Na menšie americké banky sa toto pravidlo nevzťahuje.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular