Láska na špičkách RECENZIA – Česká kinematografia zažíva na jeseň svoj rozkvet a po filmoch ZbožňovanýZátopek nám prináša romantickú komédiu s názvom Láska na špičkách. Spolupráca režiséra Petra Zahrádky a scenáristky Adély Kroupové vytvorila nezvyčajnú kombináciu na filmovom plátne – balet a hasiči.
V hlavnej úlohe sa predstaví Vica Kerekes ako Tereza – bývalá balerína a Ondřej Veselý, ktorý stvárňuje postavu Edmunda – miestneho veliteľa dobrovoľného hasičského zboru. K hlavnej hereckej dvojici sa pridávajú zvučné mená z domáceho prostredia – Pavel Nový, Jiří Havelka, Jitka Schneiderová, Leoš Noha, Jakub Kohák, Valentýna Bečková, Linda Rybová, Igor Chmel.
Tereza sa spoločne so svojou rodinou presťahovala na dedinu. Aj napriek každodennej drine sa jej malebné prostredie vidieka pozdáva. Jej nadšenie a radosť ale narúša jej manžel – Peter, ktorý má rozbehnutú kariéru v Prahe a svoje rozhodnutie o živote na dedine začína ľutovať. Ich manželstvo prechádza krízou a všetko vyvrcholí odchodom Petra. Terezina situácia sa poriadne skomplikovala a ostáva so svojou dcérou na celý dom sama.
Ako keby toho nebolo ešte málo, krúžok baletu, ktorý vedie Tereza, má problémy – nemajú priestor, kde by mohli nacvičovať. Snaží sa presvedčiť riaditeľa, prosí ho o nové priestory, no celkom neúspešne. Keď už sa zdá, že je všetko stratené a krúžok baletu upadne naveky do zabudnutia, pomocnú ruku podávajú Tereze dobrovoľní hasiči.
Partička dobrovoľných hasičov na čele s Edmundom pretvorí svoju stanicu na tanečný sál. Tereza im za odmenu prichystá prekvapenie – spoločné baletné vystúpenie hasičov a ich detí. Od predstavenia si sľubuje záchranu baletu na dedine a jej jediným cieľom je súťaž v Prahe s týmto tancom vyhrať.
Popri nacvičovaní môžeme sledovať romantickú rovinu filmu. Edmundovi do oka padne práve Tereza. Dlhoveký vlk samotár mení svoj životný postoj a pomaly podlieha návalu citov. Ich vzťah naberá postupne na obrátkach. Tancujú spolu cez prekážky a aj keď sa miestami hojdajú zo strany na stranu, ich základ ostáva stabilnýpevný.
Láska na špičkách je typickou českou romantickou komédiou s netypickým námetom. Treba vyzdvihnúť najme strih a prácu s kamerou, ktorá nádherne zobrazila českú krajinku a výkony hercov. Scenár filmu je kvalitný, no sem-tam pokrivkáva a vytvára tak hluché miesta. Taktiež môže pôsobiť predvídateľnejednoznačne. Čo sa týka humoru, komédia prekvitá vtipnými situáciami a trefnými replikami. Na väčšine z nich sa divák zasmeje, nájde sa ale aj zopár stereotypných a homofóbnych, ktoré nemusia vyhovovať každému.
Vica Kerekes (Tereza) stvárnila svoju hlavnú rolu vierohodne a autenticky. Tým, že sa v mladosti venovala gymnastike jej baletné a tanečné vystúpenia vyzerajú na plátne harmonicky a ladne. Súdržne ale nepôsobia jej repliky, v ktorých strieda slovenský a český jazyk. Vo filme to nepôsobí jednotne, niekedy je to až iritujúce.
Ondřej Veselý (Edmund) spolu so svojimi kolegami z dobrovoľného hasičského zboru tvoria gro Lásky na špičkách. Ich podarenými výkonmi trocha odsúvajú Vicu na vedľajšiu koľaj. Symbióza je medzi partiou hercov viditeľná, z ich spoločných scén vyžaruje uvoľnená, priam kamarátska atmosféra.
Láska na špičkách je veľmi jednoduchýnenáročný film, ktorý svojmu divákovi predkladá presne to, čo od neho očakáva – smiech, lásku a nejakú tú drámu. Korením filmu sú jeho vedľajšie postavy. Práve tie pridávajú filmu na atmosfére, starajú sa o vtipné scénky a kradnú si pre seba srdcia divákov.
Skvelá kamera dotvára scenériu a predstavuje nám príbehy postáv v tom najlepšom svetle. Snímka celkovo pôsobí príjemne, jedinými jej trhlinami sú miestami slabší scenár, predvídateľnosť a v niektorých úsekoch stereotypnýhomofóbny humor, ktorý nemusí vyhovovať každému. Film si odo mňa odnáša hodnotenie 6/10.
Aktuálne správy zamerané na filmy, seriály, hry, technológie, zábavu a iný relevantný obsah

© REWIND.sk – 2015 – 2021 | Všetky práva vyhradené

source