Apple počas tohtoročného vývojárskeho podujatia WWDC predstavil mnohými očakávaný iOS 16. Najnovšia verzia operačného systému z dielne amerického giganta prináša kopu skvelých vylepšení, ktoré sa zameriavajú na personalizáciu, produktivitu, bezpečnosť a všeobecne maximalizáciu používateľského zážitku. S novinkami, ktoré Apple prináša, bude spokojný naozaj každý. A je pritom úplne jedno, či s nimi príde do kontaktu skúsený profesionál alebo len obyčajný laik.
iOS 16 to berie celkom zhurta. Zmeny, ktoré nová generácia operačného systému od Apple prináša, možno sledovať už na uzamknutej obrazovke. K dispozícii sú nové možnosti vizuálneho prispôsobenia, a to nielen samotnej tapety, ale aj formátu textu, respektíve času a dátumu.
Keď si ako pozadie uzamknutej obrazovky zvolíte vlastnú fotografiu, napríklad svojho psa, v rozhraní úprav uzamknutej obrazovky sa budete môcť s danou snímkou dodatočne vyhrať. Okrem spomenutého typu, veľkosti či farby písma môžete meniť napríklad štýl pozadia za snímaným objektom.
Uzamknutá obrazovka dokáže po novom zobrazovať aj widgety vybraných aplikácií (napr. nadchádzajúce udalosti), pričom zmien sa dočkali aj notifikácie. V iOS 16 sa po prijatí rolujú/zoraďujú zo spodnej časti obrazovky, čo výrazne uľahčuje interakciu pri používaní zariadenia jednou rukou. Nové umiestnenie ďalej zaručuje, že notifikácie sa nikdy nebudú prekrývať s nastavenými widgetmi.
Prezentácia pokračuje predstavením vylepšení pre viaceré obľúbené aplikácie natívneho ekosystému Apple. Ako prvá sa do žiary reflektorov postavila služba iMessage, ktorá ponúka síce drobné, no za to veľmi užitočné novinky.
Každému z nás pri písaní textových správ občas ujde nejaký ten preklep. Ten sa potom snažíme opraviť v ďalšej správe, čo z hľadiska času nie je veľmi efektívne. S novou verziou iMessage sa však práve toto mení. Aplikácia totiž teraz umožňuje úpravu správ krátko po ich odoslaní. K tejto možnosti sa používateľ dopracuje dlhším podržaním konkrétnej správy a následnou voľbou možnosti “Upraviť”.
Okrem toho je k dispozícii aj možnosť zrušenia odoslania, ktorá vybranú správu úplne odstráni, či možnosť označiť správy ako neprečítané.
iOS 16 sa zameriava aj na diktovanie, pričom Apple pri novej generácii sľubuje ešte plynulejší prechod medzi pohybom a dotykom.
Z aktualizácie sa ďalej teší aj funkcia Live Text, vďaka ktorej môže používateľ vybrať konkrétnu časť textu z videa a následne s ňou rôzne interagovať (ukladať, preposielať atď.).
Vylepšenia neobišli dokonca ani aplikáciu Peňaženka, v ktorej pribúda funkcia Apple Pay Later. Tá umožňuje rozdeliť cenu za určitý nákup na štyri menšie platby, čo sa náramne hodí v prípade, ak ide o drahší produkt. Netreba sa pritom obávať žiadnych úrokov alebo dodatočných poplatkov.
Mnohí iste ocenia aj nové kapacity funkcie Apple Pay Order Tracking, ktorá umožňuje obchodníkom doručovať účtenky či poskytovať možnosť sledovania objednávky.
Apple venuje čím ďalej viac pozornosti aj aplikácii Mapy, ktorá s príchodom iOS 16 taktiež ponúka nejaké tie príjemné zmeny.
Skvelou správou je, že nový vizuál aplikácie sa už čoskoro dopracuje do ďalších 11 krajín. Stať by sa tak malo ešte v priebehu tohto roku. Rozšírenia sa pritom dočká aj režim 3D View, do ktorého pribúdajú mestá ako Las Vegas, Chicago či Miami.
Mapy v novej verzii uľahčujú a najmä spríjemňujú cestovanie aj tým, že si používateľ môže vopred naplánovať až 15 trás (respektíve zastávok). Proces plánovania pritom môže prebiehať aj na počítači Mac.
iOS 16 ďalej zlepšuje prístup k obľúbeným médiám, pričom radovať sa môžu predovšetkým milovníci športu. Služba Apple News totižto získava novú sekciu s názvom My Sports, v ktorej môžu fanúšikovia nájsť najnovšie aktuality o svojich obľúbených športoch a športovcoch. K dispozícii sú aj widgety Live Activities, vďaka ktorým možno výsledky či tabuľky sledovať aj z uzamknutej obrazovky.
Bezpečnosť je pre Apple jednou z hlavných priorít. Preto do iOS 16 prináša nové funkcie, vďaka ktorým môžu rodičia efektívnejšie kontrolovať a chrániť svoje ratolesti. Po novom dokážu napríklad schvaľovať alebo odmietať žiadosti o strávenie času na obrazovke, a to priamo prostredníctvom správ. Pribudla aj funkcia Family Checklist, ktorá umožňuje prispôsobenie nastavení rodičovskej kontroly.
S bezpečnosťou sa úzko spája aj ochrana súkromia. Samozrejme, ani na tú Apple nezabudol. V sekcii nastavení možno teraz nájsť funkciu Safety Check, ktorej primárnou úlohou je pomáhať osobám uviaznutým v toxických vzťahoch. Funkcia umožňuje upravovať prístup k aplikáciám, heslám a iným citlivým informáciám.
iOS 16 prináša zmeny aj do oblasti fotografií. Apple odhalil novú funkciu iCloud Share Photo Library, ktorej účelom je umožniť skupinám až 6 ľudí vzájomne zdieľať fotografie prostredníctvom platformy iCloud. Tým vzniká akási spoločná galéria, ktorá, okrem iného, podporuje napríklad inteligentné filtre. Fotky na cloud pritom bude možné nahrávať aj priamo z aplikácie fotoaparátu, kde pribúda dedikované tlačidlo.
Fotografie by sa taktiež mali vedieť zdieľať automaticky, konkrétne v prípade, ak sa používatelia nachádzajúci sa v spoločnej galérii k sebe navzájom priblížia.
Apple so skvelými novinkami nezaháľa ani vo sfére inteligentných domácností. Konečne totiž začal používať protokol Matter, vďaka čomu dokážu inteligentné spotrebiče kooperovať s akýmkoľvek smartfónom, bez ohľadu na operačný systém.
Novinky si našli cestu aj do aplikácie Home, ktorá sa môže pochváliť krajším a prehľadnejším rozhraním pre ešte jednoduchšie spravovanie domácnosti. K dispozícii sú dokonca aj sekcie venované jednotlivým miestnostiam, osvetleniu, bezpečnosti či klíme. Aplikácia by taktiež mala získať nové widgety.
Ak ste aktívny vodič a používate aplikáciu Apple Car, WWDC 2022 má niečo aj pre vás.
iOS 16 reprezentuje ešte hlbšiu integráciu Apple Car s hardvérom automobilov, vďaka čomu aplikácia získa prístup k širšej palete funkcií. Tá môže zahŕňať napríklad klimatizáciu.
Fungovať pritom má na akomkoľvek type obrazovky, bez ohľadu na veľkosť či tvar. Horšou správou je, že nová verzia Apple Car dorazí až neskôr tohto roku.
Zdravie používateľov je kľúčovým faktorom pre azda každú veľkú firmu. A Apple rozhodne nie je výnimkou.
Gigant spolu s iOS 16 vylepšuje funkciu Zdravie, ktorá v novom prevedení ponúka možnosť sledovania a manažovania administrácie liekov. V tomto prípade vie pomôcť aj fotoaparát, ktorý na základe štítku dokáže identifikovať konkrétny liek, čo zaručuje lepšiu informovanosť používateľa. Aplikácia okrem toho dokáže aj varovať pred potenciálymi nežiadúcimi účinkami pri určitých kombináciách liekov.
Tešiť sa možno aj na novú aplikáciu Fitness, ktorá umožní sledovanie, respektíve monitorovanie pohybových aktivít priamo cez iPhone. Samozrejme, tento spôsob nebude tak presný ako monitorovanie prostredníctvom hodiniek Apple Watch.
Finálna verzia operačného systému iOS 16 má byť na trh uvedená niekedy v priebehu jesene, pravdepodobne v septembri. Ako už býva zvykom, systém si budú môcť nainštalovať aj staršie generácie smartfónov iPhone. Hranica bola postavená až pri modeloch iPhone 6s a iPhone 7, ktoré ostanú na iOS 15.
Napíšte niečo a stlačte Enter pre spustenie hľadania. Stlačte Esc pre zrušeniel.

source