V Google Play bola nájdená skupina niekoľkých aplikácií, ktoré používateľov rôznymi spôsobmi okrádali o peniaze. Mimo oficiálnych obchodov s aplikáciami sa zas objavili škodlivé verzie upravenej aplikácie WhatsApp. Tie sú v tomto prípade doplnené nie len o nové funkcie, ale aj o malvér. Portál Bleeping Computer informuje, že jednej zo spomínaných aplikácií sa podarilo získať viac ako 500 tisíc stiahnutí.
Ako môžeme vidieť, škodlivé aplikácie nájdeme naozaj vo všetkých kategóriách. Najnovšie boli nájdené falošné investičné aplikácie, ktoré peniaze používateľov previedli priamo na účet podvodníka, alebo aj nevinne vyzerajúca navigácia, editor fotografií či launcher imitujúci dizajn systému iOS 15. Tie sa buď snažili používateľov donútiť, aby si zaplatili drahé predplatné neexistujúcej služby, alebo len ukradli ich telefónne číslo a na odber ich prihlásili potajomky.
Úctyhodných 500-tisíc inštalácií získala už neexistujúca aplikácia s názvom Top Navigation. Tá zo všetkých uvedených aplikácií predstavuje najväčšie riziko, pretože sa jej podarilo dostať k obrovskému počtu používateľov Androidu.
Na internete nájdete viacero upravených verzií WhatsAppu. Medzi používateľmi sú populárne, pretože narozdiel od oficiálnej verzie ponúkajú šikovné funkcie navyše. Za normálnych okolností sú neškodné, no v tomto prípade sa dostali do rúk útočníkov, ktorí do nich vložili malvér. Konkrétne išlo o módy s názvom GBWhatsApp, OBWhatsApp a WhatsApp Plus.
Aplikácia sa po spustení pokúsi používateľa prinútiť nainštalovať ešte jednu pod zámienkou stiahnutia novej aktualizácie. Ak sa jej to podarí, dostane možnosť zobrazovať na zariadení dialógové okná, ktorých obsah môžu útočníci prispôsobiť na diaľku. Takto používateľov dokážu presmerovať na škodlivé stránky.
Ochrániť svoje Android zariadenie pred škodlivým softvérom nemusí byť zložité. V prvom rade je dobré vyhýbať sa sťahovaniu z neoficiálnych zdrojov. Nástrahám v najznámejšom obchode Play je možné vyhnúť sa pomocou recenzií a hodnotení. Vo väčšine prípadoch už podvedení používatelia napíšu škodlivej aplikácii nepeknú recenziu a bude mať celkové nízke hodnotenie.

Náš tip

Zdieľate si rodinné predplatné Netflixu s kamarátmi? Priplatíte si za to

Pravidlá diskusie
Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Sme Android fanúšikovia a nadšenci mobilných technológií. MojAndroid.sk je najčítanejšia stránka o Androide na Slovensku
Copyright © 2010-2022 MojAndroid.sk (ISSN 1338- 6700) Virtual studio spol. s r.o., Android je ochranná známka spoločnosti Google LLC., Webdesign by kennymax
+

source