streda, 7 júna, 2023
ÚvodEkonomikaAmerický akciový trh stúpol, pomohla mu správa o tvorbe pracovných miest

Americký akciový trh stúpol, pomohla mu správa o tvorbe pracovných miest

Americký akciový trh v piatok stúpol. Správa o silnej tvorbe pracovných miest v ekonomike USA totiž zmiernila obavy z možnej recesie. Pre trhy však pravdepodobne bola ešte dôležitejšia informácia o spomalení rastu miezd.

Menší tlak na rast inflácie

Investori sú presvedčení, že pomalšie zvyšovanie miezd bude znamenať menej tlaku na rast inflácie. To by mohlo americkému Federálnemu rezervnému systému dovoliť zmiernenie postupu v oblasti zdvíhania úrokových sadzieb.

Prilepšili si akcie priemyselných firiem, producentov energií a bánk. Napríklad ropná a plynárenská spoločnosť Exxon Mobil si pripísala 2,3 percenta, keďže ceny ropy zamierili nahor v nádejí, že odolná ekonomika USA bude potrebovať viac palív.

Darilo sa aj malým firmám

Index S&P 500 posilnil o 1,5 percenta na 4 282,37 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 2,1 percenta a uzavrel na úrovni 33 762,76 bodu.

Technologický index Nasdaq si prilepšil o 1,1 percenta na 13 240,77 bodu. Darilo sa aj akciám malých firiem a index menších spoločností Russell 2000 vzrástol o 3,6 percenta na 1 830,91 bodu.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular