Výskum ukázal, že tí, ktorí do seba jedlo hádžu a mizne v nich rýchlosťou blesku, si koledujú o závažné zdravotné problémy. Okrem obezity ich môžu ohroziť tráviace problémy a dokonca aj infarkt.
Ako uvádza portál thehealthy.com, zdravé je jesť pomaly. Vyplýva to z japonskej štúdie, ktorá trvala 5 rokov a zúčastnilo sa jej 1 083 dospelých.
Vedci pozorovaných rozdelili do troch skupín, a to na "pomalú", "normálnu" a "rýchlu" podľa toho, ako rýchlo jedlá konzumovali. Účastníci tiež na začiatku výskumu vyplnili dotazník a podelili sa so svojim jedálničkom, fyzickou aktivitou a zdravotnou anamnézu. Na začiatku ani jeden z pozorovaných netrpel metabolickým syndrómom. Netrápila ich obezita, problémy s cholesterolom, krvným tlakom ani cukrom, či vysoká hladina trigliceridov. O všetkých týchto prejavoch je známe, že vedú k zdravotným komplikáciám, ako sú srdcové choroby a cukrovka. 
Čítajte tiež: Etanol či voda v BURČIAKU: Takto odhalíte najväčšie PREHREŠKY predajcov a budete o krok vpred!
Po piatich rokoch bol u 84 z nich diagnostikovaný metabolický syndróm. Všetci však mali jednu vec spoločnú. Jedli príliš rýchlo! Vedci tak odhalili, že tí, ktorí do seba hádžu jedlo príliš rýchlo, sú týmto syndrómom ohrození o 89 percent viac ako tí, ktorí si jedlo vychutnávajú pomaly.
A to nie je všetko. Tí, ktorí jedli rýchlo, tiež zaznamenali väčší prírastok, čo sa týka hmotnosti, namerali im viac centimetrov v páse a mali tiež vyššiu hladinu cukru v krvi. Vedci tvrdia, že pri pomalom jedení vyšle mozog ľahšie signál, že telo je sýte, kým pri tom rýchlom nemá šancu vyslať signál, že treba prestať jesť. 

„Keď ľudia rýchlo jedia, zvyčajne sa necítia sýti a oveľa častejšie sa prejedajú,“ konštatoval autor štúdie dokor Takayuki Yamaji.
Podľa neho rýchle jedenie spôsobuje väčšie kolísanie hladiny glukózy, čo môže viesť k inzulínovej rezistencii. 
Aj predchádzajúci výskum z Nového Zélandu ukázal, že tí, ktorí jedli rýchlo, mali vyšší index telesnej hmotnosti. Z inej štúdie zase vyplynulo, že zdraví aj obézni muži jedli oveľa menej, keď im povedali, že majú 40.krát jedlo prežuť, kým sústo prehltnú. Výskum dokonca naznačuje, že dlhším žuvaním jedla spálime viac kalórií.

Tagy:

zdravie jedlo strava prevencia
Čerstvý CHLIEB aj po 3 týždňoch? Kašlite na zmrazenie, toto je ÚČINNEJŠIE!

source