Najnovšia generácia hodiniek Apple Watch bude na Slovensku v predaji aj v Cellular verzii.
Apple predstavil začiatkom septembra novú generáciu svojich inteligentných hodiniek – Apple Watch Ultra, Apple Watch Series 8 a Apple Watch SE 2. generácie. Prekvapením je, že všetky tieto hodinky budú na Slovensku v predaji nielen v Bluetooth verzii, ale aj vo verzii s podporou eSIM konektivity (Cellular verzia).
Nové Apple Watche zaradili v Cellular verzii do predpredaja obchody iStores aj NAY (za upozornenie ďakujem čitateľovi Miroslavovi) či Alza. Logicky som preto očakával, že Cellular funkcionalitu – možnosť pridať si eSIM kartu do hodiniek, budeme môcť využiť konečne aj na Slovensku.
Bohužiaľ, na Slovensku si musíme na eSIM podporu pre hodinky Apple Watch počkať. Operátori Telekom, Orange, O2 aj 4ka mi k dátumu 12. september 2022 potvrdili, že eSIM podporu pre hodinky Apple Watch nemajú v ponuke a nič nenaznačuje, že by sa to malo v blízkej budúcnosti zmeniť.
Na Slovensku je k dispozícii niekoľko inteligentných hodiniek, ktoré podporujú eSIM funkcionalitu a môžete ju reálne využívať – spomeniem Huawei Watch 3 či hodinky Samsung Galaxy Watch v LTE verzii. Dôležité je spomenúť, že tieto hodinky vedia fungovať aj v režime, že v hodinkách máte iné telefónne číslo ako v smartfóne.
Apple Watch Cellular však vyžadujú eSIM technológiu, ktorá umožňuje zdieľať jedno telefónne číslo v iPhone aj v hodinkách Apple Watch. A hoci by sa mohlo zdať, že implementovať takúto technológiu je jednoduché, v skutočnosti je to oveľa náročnejšie a nákladnejšie. Aj z toho dôvodu ponúkajú slovenskí operátori eSIM technológiu iba vo verzii, kedy si môžete do hodiniek uložiť iné číslo, ako máte v telefóne. A to je práve kameň úrazu v prípade Apple Watch.
Takže, pokiaľ si kúpite Apple Watch Cellular z niektorého obchodu, ktorý ich predáva aj na Slovensku (v dobe publikácie tohto článku je už v ponuke NAY-ky iba Bluetooth verzia), eSIM funkcionalita vám nebude v kombinácii so slovenskými operátormi fungovať. Faktom je, že v prípade iStores a Alza sa dá zaradenie tejto verzie hodiniek do ponuky vysvetliť tým, že oba obchody majú pobočky aj v Česku, kde už eSIM funkcionalitu podporuje T-Mobile.
Situáciu budem sledovať aj naďalej, a keď sa zmení, okamžite tento článok zaktualizujem. Zoznam operátorov, ktorí podporujú Apple Watch Cellular, si môžete skontrolovať aj na webe Applu.
Zdroj: Apple, vlastné, Telekom, Orange, O2
Prečítajte si aj:

source