Ľubomír ČelárVeda a technika Komentáre
Mnohí z vás by sa určite chceli naučiť programovať, alebo aspoň svoj programovací „skill“ vylepšiť na vyššiu úroveň. Kurzy programovania sú často drahé a keby ste aj našli nejaký, ktorý je lacný či nebodaj zadarmo, často to skončí niekde v polovici cesty.
O tomto probléme vedia vývojári všakovakých programov, hier či webov, a snažia sa spraviť učenie programovania zábavou. My sa v tomto článku pozrieme na sedem hier a webových aplikácií, vďaka ktorým bude učenie programovania skutočne príjemným rozptýlením.
Code Monkey je najvhodnejšia hra pre tých, ktorí ešte nikdy v živote neprogramovali, a preto je zameraná najmä na detské publikum. V Code Monkey sa dostanete do úlohy malej a veľmi milej opičky, ktorej budete pomáhať dostať sa k vytúženým banánom pomocou jednoduchého programovacieho jazyka. Hra naviac ponúka aj možnosť pre učiteľov, ktorí chcú krúžky informatiky spraviť pestrejšími a zaujímavejšími, avšak už za peniaze (od troch dolárov za mesiac). Hoci nejde priamo o hry, tieto dve webové stránky ponúkajú akúsi formu kurzov rôznych jazykov (R, Java, SQL, Python a podobne) v hravej forme. Napríklad niektoré kurzy z Codeschool vám počas učenia vyrozprávajú príbeh o pirátoch a vy si ho vypočujete pomocou programovania. Okrem toho ponúka Codecademy interaktívne príklady a pomáha tak jednoduchšou formou naučiť budúcich programátorov programovať. Veľmi veľa obsahu z týchto stránok je úplne zadarmo, avšak nájdete tu aj lekcie či testy, za ktoré si budete musieť doplatiť, a to nemalú sumu. Ak vás však tieto dve webové stránky zaujali a mali by ste chuť si zaplatiť za prémiový obsah, určite počkajte na nejaké zľavové obdobie (Vianoce, Čierny piatok a podobne).

CSS Diner je jednoduchá webová hra, resp. aplikácia, ktorá vás naučí programovať v CSS. Hoci sa môže zdať, že CSS je veľmi jednoduchý „jazyk“, často dá zabrať aj skúsenejším programátorom. Ak sa chcete naučiť programovať webové stránky úplne od základov, CSS Diner vám so základmi CSS rozhodne pomôže. Obsahuje celkovo 32 úrovní, ktoré každý šikovnejší záujemca o programovanie zvládne celkom rýchlo. V prípade, ak sa chcete naučiť programovať v jazyku Ruby, ktorý sa v poslednej dobe dostáva do kurzu, určite neprehliadnite webovú hru Ruby Warrior od tvorcov z Bloc. Tí vytvorili pixel-artovú hru, ktorá vás prevedie spomínaným jazykom. Hoci nejde vyslovene o majstrovský kúsok, s učením Ruby vám táto milá hra určite pomôže. Asi jedna z najznámejších webových hier, ktoré vás naučia programovať je Code Combat. V nej sa dostanete do úlohy hrdinu, ktorý sa bude musieť dostať napríklad z väzenia, či bojovať v rôznych dungeonoch. Naviac počas svojej cesty zbierate rôzne predmety, ktoré si budete môcť obliecť, a tak zlepšiť svoje schopnosti. Používateľ sa tu veľmi hravou formou naučí základy programovacích jazykov ako je Python, JavaScript, či Lua. Táto webová aplikácia ponúka možnosť učiť sa programovať nielen pre jednotlivcov, ale aj pre žiakov a učiteľov, a tak do hravého učenia zapojiť aj celé triedy.

 
Code Hunt patrí tiež do rodiny webových hier a aplikácií, ktoré vás naučia veľmi rýchlo programovať. Pomocou Code Hunt sa môžete naučiť programovať v dvoch naozaj veľmi používaných jazykoch – C# a Java. Hoci dizajn stránky pôsobí trošku chladne, nedajte sa oklamať. V hre budete dopĺňať rôzne fragmenty kódov do podoby, aké dostanete v zadaní a vašou úlohou bude sfunkčniť výsledný kód. No tento web sa s vami už maznať nebude, a preto je vhodnejší už pre skúsenejšieho programátora, ktorý má aspoň základné znalosti zo spomínaných dvoch jazykov.

Vďaka Codin Game sa naučíte množstvo programovacích jazykov, ako napríklad C#, C++, C, Python atď. Túto „hru“ naviac môžete hrať nie len sami, ale ako jej tvorcovia tvrdia, aj so svojími kolegami či spolužiakmi a ukázať im, kto je v programovaní ten najlepší.  
Samozrejme, nemôžeme zabúdať na to, že programovanie nie je iba o hraní sa hier, ale aj o tvrdej drine a opakovaní rôznych postupov a algoritmov. Samotné hry či aplikácie ktoré učia programovanie vám určite dajú pevný základ pre vaše vysnívané povolanie programátora, ale všetky potrebné vedomosti vám do hlavy nenalejú. Preto nestavte všetko iba na hry a aplikácie, ale ak sa chcete naučiť dobre programovať, musíte riešiť tiež rôzne iné úlohy a svoj programátorský „skill“ neustále zlepšovať.
Korekcia: Peťo Vnuk
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!
top, programovanie
Generation magazín č. 129

source