Baklažán je zdravou zeleninou pôvodom z Indie. Podporuje trávenie, obsahuje takmer 90% vody a minimum kalórií z neho robí ideálnu potravinu pri diéte.
Baklažán obsahuje celulózu, nerozpustnú rastlinnú vlákninu, ktorá podporuje trávenie, najmä činnosť žlčníka a čistí črevá, čím predchádza zápche. V jedálničku by táto zelenina nemala chýbať ľuďom so srdcovo-cievnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom a reumou. Sú tiež prevenciou obličkových kameňov a majú močopudný účinok.
Potrebujeme:
Baby baklažány, pohánkovú múku, mlieko, soľ, mleté biele korenie, mlieko, 2 vajcia, 1-2 strúčiky cesnaku, 2-3 lyžice olivového oleja, 1 lyžica nadrobno nasekaných čerstvých bylín, olej na vyprážanie, hráškové výhonky.
Postup
Baby baklažány umyjeme, osušíme a pozdĺžne rozkrojíme na dve časti. Nasekané bylinky zmiešame s prelisovanými strúčikmi cesnaku, soľou, mletým bielym korením a olivovým olejom. Ochuteným olejom potrieme prekrojené baklažány. Vajcia rozšľaháme, posolíme, prisypeme pohánkovú múku a dohladka vymiešame. Postupne prilejeme toľko mlieka, aby sme vymiešali polohusté cestíčko. Baklažány obalíme najskôr v pohánkovej múke, potom ich namočíme do cestíčka a vypražíme na rozpálenom oleji. Dozdobíme výhonkami.
Potrebujeme:
2 baklažány, 400 g mletého bravčového mäsa, 100 g syra feta, 2 paradajky, 2 lyžice oregana, 1 červenú cibuľu, soľ, mleté čierne korenie, olivový olej.
Postup
Neošúpané baklažány po dĺžke prerežeme a vydlabeme polievkovou lyžicou tak, aby nám zostali prázdne „loďky“. Vnútro nepoužijeme, ale môžeme ho orestovať na olivovom oleji a dať napríklad do omáčky na cestoviny. Mleté mäso zmiešame s nakrájaným syrom, cibuľou, olúpanými paradajkami a dochutíme soľou, korením a oreganom. Zmesou vrchovato naplníme baklažány, hojne polejeme olivovým olejom a zapekáme 30 minút pri 180 stupňoch.
Michaela Králiková

3 RECEPTY pre zdravé trávenie: Baklažány v cestíčku alebo s chutnou plnkou3 RECEPTY pre zdravé trávenie: Baklažány v cestíčku alebo s chutnou plnkou

Foto: anza
Potrebujeme:
2 väčšie baklažány, soľ a korenie podľa chuti, 30 ml olivového oleja, 500 g mozzarelly v náleve, 125 g cherry paradajok, 100 g rajčinového pyré, 10 g bazalky
Postup
Baklažány nakrájame na tenké plátky a na grilovacej panvici niekoľko sekúnd grilujeme tak, aby sa urobil pekný vzor. Na baklažán uložíme mozzarellu a cherry para- dajku, pridáme soľ a korenie, olivový olej a troška bazalky. Zvinieme do závitka a prepichneme špajdľou. Kúsky mozzarelly uložíme aj na závitky a v rúre rozohriatej na 180 stupňov zapekáme 5-7 minút. Podávame s troškou ohriateho rajčinového pyré. Natrieme ho na plátok grilovaného baklažánu a naň uložíme upečené závitky.
Miroslav Heredoš, šéfkuchár, reštaurácia Va Bene
Ďalšie recepty z kuchyne Zdravia:
Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.
Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.
Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.
Z vášho popisu je ťažké posúdiť diagnózu a závažnosť stavu. Chýbajú nám základné infomácie ako je váš vek, akého charakteru a odkial je krvácanie, taktiež či vás vyšetril gynekológ a kedy bola realizovaná preventívna prehliadka.
Krvácanie môže byť v „lepšom“ prípade spôsobené atrofiou. Vaginálna atrofia je pomerne bežný, liečiteľný stav, ktorý spôsobuje stenčenie stien pošvy. Môže postihnúť ženy v akomkoľvek veku, avšak najčastejšou cieľovou skupinou sú ženy po nástupe menopauzy, keďže pribúdajúcim vekom klesá hladina estrogénu a ten má za násedok aj „vysýchanie“ vaginalnej steny. S tým sú spojené ďalšie nepríjemnosti ako svrbenie, pálenie, nedostatočné zvlhčenie, bolestivý až nemožný styk, znižená odolnosť sliznice voči infekciám.
Krátkodobým riešením môže byť lubrikant, nakoľko zvlhčí pošvu a pomôže predísť odreninám pri pohlavnom styku. Ďaľšou, menej využívanou možnosťou je nasadenie lokálnej estrogénovej terapie, tá však pôsobí iba krátkodobo na povrchu vaginálnej sliznice a je spojená s nežiadúcimi účinkami. Elegantným a čoraz vyhľadávanejším riešením je ošetrenie gynolaserom. Ide o komfortnú a účinnú liečbu vaginálnej atrofie. V súčastnosti sa laserové ošetrenie pokladá za účinnu náhradu estrogénoterapie, bez vedľajších účinkov.
V „horšom“ prípade môže isť aj o karcinóm krčka maternice, ktorý v počiatočnej fáze nemá symptómy a dá sa jednoducho odhaliť preventívnym laboratórnym vyšetrením steru z krčka maternice. Avšak v pokročilých fázach, keď sa dostane do invazívnej fázy, pridávajú sa vážnejšie prejavy ako bolesti v oblasti panvy, krvácanie pri pohlavnom styku alebo mimo menštruačný cyklus. Preto by ste mala spozornieť, nepodceňovať diagnostiku a čo najskôr navštíviť odborníka. 
Časopis o zdravom životnom štýle
Lieky s výhodnou cenou
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané. © 2022 News and Media Holding a.s.

source