Vyskúšajte náš nový exkluzívny obsah Aktuality Navyše a užívajte si obsah bez reklám spolu s ďalšími benefitmi.
Bulharsko si už roky drží svoj kredit cenovo výhodnej, no pritom obľúbenej destinácie. 
Kým v minulosti boli all inclusive pobyty výnimkou, dnes už aj tu nájdete rezorty s takouto ponukou a nadštandardnými službami.
Nízky záujem o Tunisko, Egypt či Turecko dovolenkári sčasti nahrádzajú aj dovolenkou v Bulharsku. To sa vyšplhalo do prvej trojky najobľúbenejších letecky dostupných destinácií.
Vlani sem podľa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr cestovalo okolo 70-tisíc Slovákov.
Prečítajte si 14 praktických rád, ktoré vás zorientujú a upozornia na všetko dôležité pred cestou do Bulharska. 
1. Stačí občiansky alebo treba cestovný pas?
Pre vstup do Bulharska nám stačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.
2. Zdravotné a iné poistenie
Európsky preukaz zdravotného poistenia by tiež mal byť súčasťou dokladov, ktoré si na cestu pribalíte. Nikdy neviete, či nebudete musieť vyhľadať lekársku pomoc.
Bulharskí lekári si väčšinou kartičku prefotia a od slovenských dovolenkárov už nepýtajú žiadne peniaze na mieste.
Ak sa však ocitnete v tejto situácii, treba zavolať na online linku poisťovne a nahlásiť, kde a čo sa vám prihodilo. Po návrate z dovolenky si poisťovne niekedy overujú podrobnosti poistnej udalosti – čo, kde a kedy sa stalo, preto je dobré, ak budete vedieť reagovať, aké úkony ste u lekárov podstúpili.
Okrem toho sa treba určite poistiť. Cestovné poistenie by už dnes malo byť úplne samozrejmou vecou. Budete sa cítiť vo väčšom komforte.
V prípade cesty autom by ste určite mali zvážiť havarijnú poistku, ktorá vás ochráni v prípade krádeže alebo iných vážnejších poistných udalostí.
3. Bulharsko – autom alebo letecky?
Do Bulharska sa dostanete autom aj lietadlom.
Najvhodnejšia cesta k čiernomorskému pobrežiu autom je cez Maďarsko a Rumunsko (cez hraničný priechod Ruse), počítajte však s diaľničnými poplatkami v Maďarsku. Prechod hranicami je väčšinou bezproblémový, pre osobné automobily sú všetky úkony bez straty času. Autobusy sú celkovo vybavené v priebehu pol hodiny.
Pripravte sa však na únavných 13 až 16 hodín cesty, pretože do Burgasu je to okolo 1350 kilometrov a cesty v Bulharsku sú v horšom stave.
Najvhodnejším spôsobom dopravy do Bulharska tak ostáva letecká doprava. Do Burgasu či Varny sa dostanete zo všetkých slovenských letovísk (Bratislava, Košice, Poprad a Sliač), pričom let trvá asi 1,45 hodiny.
4. Aké hrozia našim turistom v Bulharsku riziká? 
Bulharsko je bezpečná krajina a turistom tu nehrozí žiadne mimoriadne riziko.
O prípadné spory turistov v Bulharsku sa stará štátna polícia, ktorá posilňuje svoje zložky na pobreží počas letnej sezóny, v roku 2016 to bude 730 príslušníkov polície.
So začiatkom turistickej sezóny sa zvyšuje riziko krádeže dokladov a peňazí na pláži, cenností a tiež aj áut.
Ak plánujete cestovať autom, trvajte na stráženom parkovisku. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča, aby si turisti v Bulharsku vybavili havarijné poistenie.
5. Ktoré letoviská sú v Bulharsku najobľúbenejšie?
Najobľúbenejšie letoviská sú Slnečné Pobrežie, Nesebar, Primorsko, Pomorie, Sozopol, Zlaté Piesky a Albena.
Cenovo najvýhodnejšie letoviská na juhu Bulharska sú v oblasti Primorsko a Kiten. Smerom na sever pobrežia sa ceny mierne zvyšujú. Najvyváženejšie ceny v pomere k ponuke ponúkajú lokality Slnečné Pobrežie a Nesebar. Výkladnou skriňou Bulharska na severe sú Zlaté Piesky a teraz aj Albena.
6. Oplatí sa brať si jedlo do Bulharska?
Určite nie. V Bulharsku sú potraviny a strava cenovo porovnateľné so Slovenskom, prípadne nižšie.
Výhodne sa dá nakúpiť hlavne vo väčších supermarketoch. Pri malých obchodíkoch, baroch a reštauráciách blízko pláže alebo promenádach v princípe platí pravidlo „čím ďalej od pláže, tým nižšia cena“.
7. Ako ušetriť za dovolenku v Bulharsku?
Dovolenka pri Čiernom mori je jednou z najlacnejších dovolenkových alternatív pre Slovákov. Keďže sa sem dá dostať aj letecky, má mierne navrch pred Chorvátskom, kam sa dá ísť jedine autom alebo busom.
Ak si chcete náklady na dovolenku v Bulharsku ešte znížiť, na výber je autobusový zájazd. Ide však naozaj o dlhú cestu a treba zvážiť, či po takejto únavnej ceste naspäť z dovolenky potom nepotrebovali ďalšiu dovolenku.
Lacnejšie ubytovanie môžete nájsť v súkromí aj v bulharských lokalitách prostredníctvom rezervačných portálov , podobne ako v Chorvátsku. 
8. Koľko stoja potraviny v Bulharsku? 
Ceny potravín v Bulharsku patria k najlacnejším v rámci EÚ. Základné potraviny ako minerálna voda, cestoviny, múka, chlieb, mlieko či zemiaky vychádzajú o pár centov lacnejšie ako na Slovensku. Kilo múky tam stojí 0,50 eur, liter minerálky 0,15 eur, liter mlieka 0,83 eur, balíček špagiet stojí 0,50 eur, kilo zemiakov dostanete za 0,50 eur a balený chlieb za 0,44 eur. 
Ceny ovocia a zeleniny na trhu na Slnečnom pobreží sú porovnateľné s cenami u nás. Kilogram papriky stojí 0,97 eur, pričom u nás je to okolo 0,99 eur, paradajky stoja v Bulharsku okolo 0,818 eur, u nás sa dajú kúpiť aj za 0,75 eur. Fľaškové pivo Kamenitza alebo Astika stojí okolo 1,2 eur, u nás fľaškový Kelt kúpime za 0,35 eur a fľaškový Pilsner za 0,79 eur.  
Fotografie s aktuálnymi cenami potravín nájdete na konci článku.
9. Aké prepitné sa dáva v bulharských reštauráciách? 
Hotelieri ani čašníci, samozrejme, neočakávajú prepitné, ak ich však chcete odmeniť za dobre odvedenú prácu, prepitné určite neodmietnu.
10. Ako je lepšie platiť – kartou alebo bulharskými levmi?
Nie je na škodu mať hotovosť aj kartu. Eurá sa však dajú vo veľmi dobrom kurze zmeniť aj v Bulharsku.
Peniaze si môžete rozmeniť v hociktorej banke, v zmenárňach, na pošte, ako aj takmer vo všetkých cestovných kanceláriách, hoteloch a kempingoch. Skoro vo všetkých verejných prevádzkach a v bankomatoch sa môžu používať kreditné karty ako sú Visa, MasterCard, American Express, Diners, atď.
Najbezpečnejšie je si meniť peniaze priamo na svojom hoteli, respektíve v overených zmenárňach (Crowna a pod). Určite nemeňte peniaze na ulici od rôznych vekslákov.
Platba kartou je asi najvýhodnejší spôsob, aj keď v reštauráciách sa pri platbe kartou môžete stretnúť s minimálnou výškou konzumácie 5 bulharských levov.
11. Čisté pláže v Bulharsku
Pláže sú piesočnaté, široké a dlhé zároveň s pozvoľným vstupom do mora, vhodným pre všetky vekové kategórie.
Čierne more je známe ako čisté a plné chalúh. Kým niekoho môžu morské riasy odradiť, miestni sú práve hrdí na to, pretože odrážajú čistotu mora. Modrú vlajku  má 11 pláží.
12. Wifi pripojenie na plážach
Nie je to bežné, ale na niektorých bulharských plážach je možné nájsť bezplatné wifi pripojenie, napríklad v stredisku Albena. Inak je wifi dostupné v miestnych baroch a reštauráciách.
13. Majú aj v Bulharsku Tzv. plavkový zákaz?
V tomto roku pristúpili chorvátski poslanci k zavedeniu nového zákazu . Turisti nemôžu v plavkách, alebo bez časti odevu vstúpiť do historického centra v Splite, Dubrovníku, na ostrove Pag, Krk, Hvar. Inak im hrozí pokuta.
V Bulharsku tento zákaz nie je platný. Najznámejšie historické mestečka Nesebar a Sozopol s týmto zákazom nepracujú. Avšak vstup do niektorých reštaurácií len v plavkách sa môže stretnúť s nevôľou managementu, tak ako kdekoľvek inde na svete.
14. Ako sa dá s Bulharmi dohovoriť? Slovenskí dovolenkári si už zvykli, že v Chorvátsku sa dohovoria aj po slovensky. V Bulharsku sa poväčšine dá dorozumieť po rusky či anglicky, miestni však reagujú aj na češtinu a poľštinu. Je už celkom bežné, že v hoteloch rýchlo porozumejú aj slovenským turistom. 
Ak sa do Bulharska vyberiete, zrejme nemusíme pripomínať známy bulharský paradox. Bulhari na znak súhlasu pokrútia hlavou a nesúhlas vyjadrujú prikývnutím. 
(Rady sme vytvorili v spolupráci s bývalým delegátom pre bulharské destinácie Jozefom Kocúnom z portálu zbalkufre.sk a Ministerstvom zahraničných vecí SR)
(kurz cca 1,955 BGN : 1 euro)
Tento článok môžu vďaka našim podporovateľom čítať všetci zadarmo. Pridajte sa k nim teraz aj vy a získajte mnoho benefitov.
Zostaňte v obraze, všetky dôležité novinky vám zašleme na váš e-mail.
Aktivujte si službu a dostávajte upozornenia na najdôležitejšie správy dňa

source