Na to, aby si sa naučil programovať nemusíš vyhodiť kopu peňazí a zadlžiť sa. Týchto 12 stránok ponúka kurzy programovania zadarmo.
Jedna z najpopulárnejších stránok pre ľudí čo začínajú s programovaním je určite CodeAcademy. Vďaka pútavému vzdelávaniu sa vďaka tejto stránke naučilo programovať už viac než 24 miliónov ľudí. V CodeAcademy sa môžeš rovno vrhnúť do kurzov, ktoré ťa naučia všetko z HTML a CSS, JavaScript, PHP, Python a Ruby.

A post shared by Codecademy (@codecademy)

Založená v roku 2012, Coursera sa rozrástla do hlavnej vzdelávaco-technologickej spoločnosti, ktorá ponúka viac ako 1000 kurzov zo 119-tich inštitúcií. Aj keď za niektoré programy musíš zaplatiť a po ich skončení dostaneš certifikát, existuje celý rad bezplatných úvodných kurzov programovania v rôznych špecializáciách z univerzít ako je University of Washington, Stanford, University of Toronto a Vanderbilt.
edX je ďalšia popredná online-learning platforma, ktorá je open source namiesto toho aby bola pre zisk. Založili ju Harvard University a MIT v roku 2012, takže vieš, že sa budeš učiť o špičkových technológiách a teórii. Dnes, edX zahŕňa 60 škôl. Úvod do počítačových vied, ktorý je od Harvardskej Univerzity a ešte k tomu zadarmo nemôže byť zlým krokom.

Whether you’ve been diving into a subject for years or are exploring a topic for the first time, learning always brings a new perspective to your life.What’s something new you’ve learned recently?
Posted by edX on Thursday, August 6, 2020
Založená v roku 2010, Udemy je on-line vzdelávacia platforma, na ktorej sa môžeš zlepšiť alebo sa naučiť nové pracovné zručnosti. Sú tam kurzy, za ktoré budeš musieť zaplatiť, nájdeš tam aj veľa voľných kurzov programovania, ktoré sú vyučované prostredníctvom video lekcie, napríklad ako Programovanie pre podnikateľov – HTML a CSS alebo Úvod do programovania v Pythone.
Niekedy keď sa zasekneš na probléme neostáva ti nič iné ako vziať si referenčnú knihu alebo ju nejak vygoogliť. Ale načo strácať čas klikaním po všelijakých linkoch keď tu máme GitHub? Môžeš tu nájsť viac ako 500 voľne dostupných kníh o programovaní, ktoré pokrývajú viac než 80 rôznych programovacích jazykov. Je to obľúbený webový Git repozitár, čo znamená, že ho často aktualizujú.
Ak si sa už naučil základy, a zaujíma ťa niečo ťažšie – napríklad ako objavovanie teórie o kódovaní – môžeš zadarmo využiť výukovú stránku MIT, ktorá obsahuje kurzy ako Úvod do informatiky a programovania, Úvod do programovania v Jave a Praktické programovanie v jazyku C.
Pôvodom z Nového Zélandu, Code Avengers ponúka zábavu a interaktívne programovacie kurzy, ktoré ťa naučia, ako sa kódia hry, aplikácie a webové stránky pomocou JavaScriptu, HTML a CSS. Každý kurz trvá len 12 hodín a je k dispozícii v angličtine, ruštine, holandčine, španielčine, taliančine, turečtine a portugalčine.

and that’s on that! 😂
Posted by Code Avengers on Tuesday, July 7, 2020
Založená v roku 2006 pedagógom Salmanom Khanom, Khan Academy je jednou z pôvodných bezplatných on-line-learning inštitúcií. Z podrobných video tutoriálov sa môžeš naučiť ako programovať výkresy, animácie a hry pomocou JavaScript a ProcessingJS, alebo ako vytvoriť webové stránky s HTML a CSS.
Pripojením sa k tunajšej komunite profesionálov a študentov sa tu naučíš HTML5, CSS3, JavaScript, databázy, Devtools, Node.js, Angular.js a Agile. Budeš dokonca spolupracovať s ostatnými na svojej zručnosti v programovaní, aby ste vedeli vytvárať aplikácie zdarma. Kódy sú k dispozícii pre neziskové organizácie.
Tento projekt Google bol spustený v roku 2010 ako konkurencia pre Apple HTML5. Stránka je plná tutoriálov, zdrojov a najnovších aktualizácií HTML5. Je open source, takže vývojári sa môžu hrať s HTML5 kódom. Vzhľadom k tomu, že oproti väčšine úvodných kurzov je táto stránka hlavne pre skúsenejších programátorov, mal by si pred začatím ich kurzu nazbierať nejaké vedomosti a skúsenosti.
Ak sa chceš naučiť programovať, práve niektorá zo spomenutých stránok môže byť pre teba tou správnou voľbou. Neminieš za to ani cent, jedine niekoľko hodín svojho času a táto investícia sa ti v budúcnosti určite vráti. Keep calm and let’s code.
Ďakujeme, že čítaš Startitup. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@startitup.sk.

source